KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15383001
nr 1538 3001
Yuliana Hurova, Ukraina. ”Dove of piece”. Akryl. Signerad. Olja på duk på pannå, 60x70 cm. Den Ukrainska konstnären Yuliana Hurova har på donerat ett verk för välgörenhetsauktion och inlämnaren berättar att intäkterna från försäljningen går till välgörenhetsstiftelsen ”Framtidens horisont” för att inskaffa hygienartiklar, läkemedel, mat och andra nödvändiga varor till föräldralösa barn och barn med autism i Ukraina.
Konstnären Yuliana Hurova är född 1993 och baserad i Lviv, Ukraina, oramad
måndag 1 maj 2023
kl 20:48:01